Víte, proč se granát jmenuje granát a že nemusí být pouze rudý?

0
8

Tradičně přijímaná teorie vysvětluje, že je jméno granátů odvozeno od granátového jablka. To má souviset právě s českými granáty, které zrna tohoto ovoce svou barvou evokují. Další výklad soudí, že původ názvu tkví přímo ve výrazu „grannum“ neboli zrno.

Společně s klasikem bychom si v tomto případě jistě mohli říct ono příslovečné: „Copak je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně.“ Ať už budeme hledat původ názvu granátu kdekoli, na jejich krásu to mít žádný dopad nebude.

Druhů existuje skutečně široká škála a stejně rozmanité je spektrum barev. Tradiční jsou pyropy v barvě holubí krve, zajímavé jsou i všechny ostatní variety.

Jsou mezi nimi dokonce i další kameny v červené, například rhodolit nebo spessartin. Zajímavé ovšem je, že granáty nikdy nenajdeme v modrém odstínu.

Chcete se přečíst více o dalších zajímavých tématech, špercích, módě nebo drahých kamenech? Podívejte se na náš blog. Můžete si zde například přečíst o různých variantách vzácného opálu nebo o krásně zlatém pyritu.

Předchozí článekŠvédové vygumovali Kanadu. V bitvě o finále vyzvou Rusy
Další článekOtrava u psa nebo kočky. Co mám dělat?