Tradičně přijímaná teorie vysvětluje, že je jméno granátů odvozeno od granátového jablka. To má souviset právě s českými granáty, které zrna tohoto ovoce svou barvou evokují. Další výklad soudí, že původ názvu tkví přímo ve výrazu „grannum“ neboli zrno.
Společně s klasikem bychom si v tomto případě jistě mohli říct ono příslovečné: „Copak je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně.“ Ať už budeme hledat původ názvu granátu kdekoli, na jejich krásu to mít žádný dopad nebude.
Druhů existuje skutečně široká škála a stejně rozmanité je spektrum barev. Tradiční jsou pyropy v barvě holubí krve, zajímavé jsou i všechny ostatní variety.
Jsou mezi nimi dokonce i další kameny v červené, například rhodolit nebo spessartin. Zajímavé ovšem je, že granáty nikdy nenajdeme v modrém odstínu.
Chcete se přečíst více o dalších zajímavých tématech, špercích, módě nebo drahých kamenech? Podívejte se na náš blog. Můžete si zde například přečíst o různých variantách vzácného opálu nebo o krásně zlatém pyritu.
https://top-zeny.cz/spojenec-v-boji-o-pracovni-misto/
https://moderni-zena.cz/co-stoji-za-letnimi-strevnimi-chripkami/
https://zurnalprozeny.cz/chcete-pracovat-v-cr-pak-potrebujete-zamestnaneckou-kartu/