Alžběta II. je na trůnu již sedmdesát let

3
44

Když se chystala její korunovace, lidstvo teprve zdálo, že by jednoho dne člověk mohl obletět kolem Země. Dnes se pozemšťané už sondami dotýkají dokonce Marsu, a za toto dlouhé období na britském trůnu nic nezměnilo.

Šestého února uplynulo přesně sedmdesát let od té doby, co se korunní princezna Alžběta Alexandra Maria stala panovnicí. A přesto, že královna Alžběta II. má už více než 95 let, nic nenasvědčuje, že by uvažovala o abdikaci.

Panuje od února 1952, ale korunovali ji až v červnu 1953. Znamená to, že přípravy na jeden slavnostní den trvaly až čtrnáct měsíců. Na jaře 1953 zemřela Alžbětina babička královna Marie z Tecku, ale její smrt nenarušila plánování korunovace. Do testamentu totiž vysloveně napsala, že když zemře, nepřeje si, aby se cokoli měnilo či odsouvalo.

Alžběta II. oslavila 70 let na trůnu! Úsměv, dobrá nálada a setkání, které ji vrátilo do roku 1953!
Finanční náklady na korunovaci, která byla v britské konstituční monarchii ve 20. století čtvrtá v pořadí a zároveň poslední, dosáhly 1,57 milionu liber. Na první pohled je to velmi nízká částka, ale v současnosti by to bylo v přepočtu zhruba až 50 milionů eur.

Britská panovnice navštívila Slovensko v… Foto: SITA, Michal Burza
Britská panovnice navštívila Slovensko v říjnu 2008. Na nádvoří Grasalkovičova paláce ji přivítal s kyticí v podobě slovenské trikolory prezident Ivan Gašparovič.
Před korunovací si mnědlili ruce prodejci televizních přijímačů. První vysílání britské televize se uskutečnilo již v roce 1929 (v případě Československé televize to bylo až v květnu 1953, tedy shodou náhod v roce korunovace Alžběty II.). V těch dobách však většina domácností ještě nevlastnila televizi, což se hodně změnilo v souvislosti s korunovací. Nastala obrovská poptávka po televizorech, protože Britové chtěli vidět na obrazovkách jednu z hlavních událostí své země ve 20. století. A mnozí Britové, kteří tento přijímač nevlastnili, zaplatili za něj v půjčovně, případně šli dívat k příbuzným nebo k sousedům.

Sledovanost korunovace byla vysoká nejen v Británii, ale také na celém světě. Odhaduje se, že ji na televizních obrazovkách vidělo 277 milionů diváků. V těch dobách mnoho zvědavců, protože tehdy žilo na celé Zemi teprve 2,8 miliardy lidí (v současnosti jich je až 7,75 miliardy).

Budoucí britští monarchové kdysi přicházeli na svět v Buckinghamském paláci, což ovšem není případ Alžběty II. Narodila se v luxusní londýnské čtvrti Mayfair. V domě, který patřil jejím skotským prarodičům z větve matčina pokolení. Turisté ho už nenajdou. Dům v roce 1937 zbourali, později tam postavili budovu s kancelářemi.

Poprvé bez manžela! Takto královna Alžběta II. oslavila narozeniny
Z titulu panovnické funkce je Alžběta II. oficiální hlavní velitelka britských ozbrojených sil. Sama zažila, co přináší vojenská služba. Během druhé světové války se zachovala vlastenecký. Neodešla kamsi daleko na Britských ostrovech, kde nepadaly bomby z letadel nacistického Německa. Naopak vstoupila do ženského pomocného sboru britské armády. Působila v něm jako řidička nákladního auta a mechanička. Samozřejmě, že nosila na sobě vojenskou uniformu.

Nikdo jiný (a platí to desetiletí) z členů královské rodiny není mezi Brity tak oblíbený jako Alžběta II.
Mimochodem, do sboru se přihlásilo i mnoho žen z rozbitého Československa. Nepomáhali však v Británii, ale byly zařazeny pod velení 8. britské armády v Egyptě, která bojovala na severoafrické frontě. Velkou část tvořily Čechoslovenky, které se dostaly do židovské komunity v britské Palestině, nebo tam emigrovaly, když hitlerovi začali okupovat jejich vlast.

Zapojením do ženského pomocného sboru si budoucí královna získala velké sympatie. Pro Brity znamenala silnou morální oporu, když viděli, že podává pomocnou ruku vlasti během války.

Předchozí článekBritský velvyslanec: Královna poslouchá rady, ale přidává k nim něco ze sebe
Další článekUspějeme tam, kde staré civilizace selhaly? Vrátíme půdě život?