Britský velvyslanec: Královna poslouchá rady, ale přidává k nim něco ze sebe

3
53

„Královna Alžběta II. není celebritou, je to pracující hlava státu,“ řekl britský velvyslanec na Slovensku Nigel Baker. V letech 2000 až 2003 byl osobním tajemníkem prince Charlese. Pro Pravdu popsal i to, jak se připravují cesty členů královské rodiny. Alžběta II.navštívila Slovensko v roce 2008.

Britský velvyslanec na Slovensku Nigel Baker v pracovně s portrétem královny Alžběty II.
Čemu jste se věnovali, když jste působili v kabinetu prince Charlese?
Pracoval jsem pro něj tři roky. Princ z Walesu má vždy několik osobních tajemníků. Jeden z nich je tradičně z resortu diplomacie. Má na starosti kontakty se zahraničím. Mým hlavním úkolem bylo organizování cest do ciziny, připravování jejich programu a byl jsem i styčnou osobou mezi princem Charlesem a mezinárodními organizacemi.

Měli jste možnost setkávat se s královnou Alžbětou II.?
Bylo k tomu několik příležitostí. Samozřejmě, princ Charles měl často program spolu s královnou. Zejména, když se to týkalo mezinárodních organizací. V březnu slavíme den Společenství národů. Královna je v jeho čele a princ z Walesu je také vždy u toho. Ale měl jsem šanci potkat panovnici, i když jsem byl velvyslancem ve Vatikánu. V roce 2014 to byl unikátní zážitek, neboť to byla její první schůzka s papežem Františkem.

+21Britská princezna Alžběta, pozdější královna…
Jako královna Alžběta II. působí při osobním kontaktu?
Musím říci, že je také poměrně formální. Není to však dáno jen její pozicí. Královna pochází z generace, která vždy dávala důraz na jisté formality. Ale na druhou stranu, přestože je jednou z nejznámějších osobností světa, ví, jak na to, aby se při ní lidé uvolnili. Diskutuje s nimi, samozřejmě, je to ona, kdo začíná konverzaci, lidé jí nemají promlouvat. Královna je vždy mimořádně dobře připravena. Dává si záležet, aby v každém momentě chápala kontext všeho, čeho je součástí. Ona sama umí relaxovat mezi lidmi s podobnými zájmy. Jednou jsem královnu náhodou potkal na dostizích. Byla zcela uvolněná, neformální. Kolem ní byli lidé se stejnou vášní pro koně a dostihy, jakou má i ona. Je velmi milá a je zajímavé si s ní povídat. A královna rada věnuje čas lidem, kteří nejsou známi. Dobrovolníkům a těm, kteří pomáhají jiným.

Když se připravují zahraniční návštěvy, nakolik do jejich obsahu královna či princ Charles říkají?
Je rozdíl, když je na návštěvě panovnice jako hlava státu, a když ji absolvuje princ z Walesu. Ale všechny zahraniční cesty každého člena královské rodiny v první řadě pečlivě připravuje a vybírá Královský výbor pro návštěvy. Věk jí to už nedovolí, ale královna v minulosti absolvovala jednu až dvě státní návštěvy za rok. Na takové cestě záleží na každé minutě. Samozřejmě, řeší se logistika, ale návštěva musí mít obsah. Některé věci jako hlava státu královna musí udělat. Na Slovensku se zúčastnila státního banketu, absolvovala formální prohlídku Prezidentského paláce. No šla i do Vysokých Tater a v každém případě by se podívala mimo Bratislavu. Ale záviselo to i na tom, s jakými návrhy přišla ambasáda a její úřad. Hodnotili, co je důležité pro zemi, jakým způsobem může královna ukázat, že si jí váží. Na Slovensku šla panovnice na vyhlídku na Hrebienok. Samozřejmě bylo potřeba přesně vyřešit, jak se tam dostane a kdo s ní půjde. Byla to velmi detailní logistika. Princ Charles byl na Slovensku v roce 2000. Je to známý environmentalista a navštívil tehdy Badínský prales nedaleko Banské Bystrice. Dnes je v jeho zahradě v Highgrove 20 jilmů ze sazenic ze Slovenska. Princ Charles si dobře vzpomíná na vaši zemi. Myslím si, že zejména právě pro toto ekologické spojení.

Královna se vždy řídí radami vlády, která je právě u moci. Takto funguje panovnice v konstituční monarchii. Pokud však přijde do nějaké země, v ní, ale iv samotné Británii, se to vnímá jako jasná podpora vzájemných kontaktů. Státní návštěva je téměř maximální způsob, jakým umí Spojené království ukázat nějakému státu, že vztahy s ním jsou skutečně dobré, důležité, a že je chceme dále rozvíjet. Žádný britský velvyslanec by vám neřekl, že nechce, aby královna přišla do země, ve které působí.

No, jak jste již naznačili, s takovou návštěvou se pojí mnoho práce.
Ano. Ale zároveň příchod panovnice otevírá dveře a vytváří příležitosti. Návštěva královny je téměř vždy správou číslo jedna v zemi, do které přijede. Ale královna není celebritou, je to pracující hlava státu. Velmi dobře ví, že pro Spojené království otevírá dveře.

Předchozí článekMáme 28 let na to, abychom podali výkon století
Další článekAlžběta II. je na trůnu již sedmdesát let