Jak v semifinále na Finy? To vám neřeknu, vždy jsem s nimi prohrál

0
10

Se Slovenskem dosáhl před deseti lety stříbrného úspěchu, za dva roky ho vedl i na olympiádě v Soči. Vladimír Vůjtek (74) sleduje dění v Pekingu už jen přes televizní obrazovku.

Vladimír Vůjtek vedl slovenský národní tým tři roky. Potom se ujal i Česka.
„Ale budík jsem si nastavil. Kvůli Slovákům byl v akci druhý den v řadě. Léta jsem nebyl nahoře už v pět,“ usmívá se bývalý reprezentační trenér a velký hokejový odborník.

Ruku na srdce – přivstali byste si, i kdyby hrál někdo jiný?
Ne, kdepak. Jedině Češi a Slováci mají tu moc. K vám Slovákům mám pochopitelně blízko, něco jsme spolu zažili, že? Fandím vám.

Jak se vám zamlouvalo čtvrtfinále s Američany?
Dobrý zápas. Američany jsem viděl poprvé, vím však, že mnozí experti je favorizovali. Den před duelem jsem si povídal s Jergušem Bačom a dospěli jsme k závěru, že to s nimi půjde. Slovensko má výborný tým, dobře poskládaný i věkově. Má silnou střední generaci, zkušenější hráče i pár benjamínků. Dobrý mix. Zdá se mi, že všechno jsou to kolektivní typy, k dobré atmosféře přispěli zřejmě i trenéři.

Je slovenský postup zasloužený?
Jednoznačně ano. Co si budeme povídat, na turnaji začali Slováci špatně. Příliš otevřeně a to se proti mužstvům jako Finsko a Švédsko nedělá. Nemůže se přece stát, aby šel soupeř čtyřikrát za polovinu zápasu do samostatného úniku. Poučili se však. Zlepšují se. Proti Američanům to vygradovali.

Oni však tvrdí, že výsledek nebyl o Slovácích, ale o jejich polevení…
Vážně tohle říkají? A může to být klidně i tak, že s přibývajícími minutami dostávali stále menší prostor. Slováci zahráli opravdu dobře, věřili si. Kdyby tomu tak nebylo, nikdy by nevyrovnali při power play. K tomu potřebujete sebevědomí.

Určitě. Slabý mančaft by zápas nevyrovnal, dostal by gól do prázdné branky.

Juraj Slafkovský… Co na něj říkáte?
Sledoval jsem ho a chválil už loni během světového šampionátu. Tam však měl problém s koncovkou, dostával se do spousty šancí, ale nepřeměňoval je. Dnes je to jiný hráč, lepší, zralejší. Na olympiádě dal už pět gólů, nepotřebujete další důkaz.

Čeští komentátoři ho už na MS v Rize přirovnávali k mladému Jaromíru Jágrovi. Není to přitaženo za vlasy?
Podle mě to obstojí. Juraj je vysoký, mohutný, má výbornou střelu a úžasně bruslí. V tom má snad proti Jardovi i navrch. Není zase tak robustní. Můžeme je srovnávat, ovšem chce-li dosáhnout parametrů Jágra, pak má Slafkovský před sebou ještě pořádně dlouhou cestu.

Hráči si před play off udělali poradu sami mezi sebou. Nemůže mít s tím trenérský štáb problém?
Vůbec ne, vždyť kluci nerozebírají taktiku, spíše jen utužují partu a morálku. Nakonec, totéž mi udělali na MS 2012 v Helsinkách Chára se Šatanem a Handzušem. Týmu to jen prospělo.

Předchozí článekKolik dostane Vlhová za zlato? Dvakrát méně než Ledecká
Další článekNa pokraji vyřazení. Inter padl doma s Liverpoolem